er2.jpg
Lielvārdē atklāj Edgaram Kauliņam veltītu pieminekli PDF Печать E-mail
05.05.2023 22:53
Šogad 26. aprīlī saimniecības “Lāčplēsis” priekšsēdētājam Edgaram Kauliņam apritētu 120 gadi. Pieminot E.Kauliņu, viņa dzimšanas dienā Lielvārdē notika vairāki pasākumi – sirsnīgs piemiņas brīdis kapsētā, atceres pasākums muzejā, pieminekļa atklāšana un dienas noslēgumā – jaudīgs koncerts.

E.Kauliņš šodien lepotos ar savā vārdā nosauktās skolas darbu

Pēc piemiņas brīža Lāčplēša kapos, kur guldīts Edgars Kauliņš, Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā bija iespēja iepazīties ar saimniecības “Lāčplēsis” priekšsēdētāja Edgara Kauliņas dzīves gājumu un devumu Lielvārdei. Edgara Kauliņa vārdā nosauktās Lielvārdes vidusskolas skolēni ar skolotāju Dainu Grīnhofu sniedza ieskatu šīs skolas ikdienā un sasniegumiem, par ko šodien Edgars Kauliņš noteikti būtu lepns – skolotāji apbalvoti ar valsts apbalvojumiem (Dzidra Bļodone, Anastasija Neretniece, Regīna Gribuste, Rūta Koluža) un skolas Goda zīmi, vairāki ir Goda Lielvārdieši. Šobrīd skolā strādā 53 pedagogi un mācās 490 skolēni, no kuriem daudzi olimpiādēs un skatēs iegūst godalgotas vietas.  Skolā viņiem tiek dota iespēja attīstīt savus talantus, radoši darboties, piedalīties skolas tradīciju pasākumos, skola ieguvusi arī Eko skolas nosaukumu. E.Kauliņa vidusskolas 8.klases skolnieces Gerda Jonāne un Laura Urtāne sniedza nelielu ģitārspēles skaņdarbu.

Laikabiedri dalās atmiņās

Atmiņās par Kauliņtēvu, kā viņu dēvē lielvārdieši, dalījās cilvēki, kuri reiz ir strādājuši kopā ar E.Kauliņu – bijušais kolhoza “Lāčplēsis” speciālists Juris Kaspars, kā arī bijusī skolotāja un Andreja Pumpura muzeja pirmā vadītāja Anastasija Neretniece. Pasākuma noslēgumā bija iespēja noskatīties 1972. gadā uzņemto režisora Herca Franka filmu “Mūžs” (operators Kalvis Zalcmanis), kas ir viena no retajām, kas iekļauta Latvijas kino zelta fondā. (Filmu var noskatīties: www.filmas.lv/movie/1361/).

Vēlāk Lielvārdē, E.Kauliņa alejā 5, pie kādreizējā kolhoza “Lāčplēsis” kantora ēkas, kas bija E.Kauliņa darba vieta, notika E. Kauliņam veltīta pieminekļa svinīga atklāšana.

Lāčplēsī atklāj Edgara Kauliņa skulptūru

Pasākumu vadīja Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja vadītāja Anita Streile un galvenā muzeja speciāliste Irēna Arāja, kuras atklāja, ka tautsaimniekam, kolhoza “Lāčplēsis” vadītājam lemtais mūža uzdevums bija vienot cilvēkus uz labu. “Edgara Kauliņa vārdā Lielvārdē ir nosaukta pilsētas aleja, vidusskola, viņa piemiņai izveidots goda krēsls, par viņu uzrakstītas grāmatas, uzņemtas filmas, stāstītas leģendas, bet šogad 26. aprīlī Edgara Kauliņa vārds iemūžināts vēl vienā mākslas darbā – skulptūrā,” sacīja A.Streile.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis atzina, ka Edgars Kauliņš ir bijis latvieti ar lielo burtu, E.Kauliņš ar savu dzīves piemēru, cilvēcību un godprātīgi veikto darbu ir kļuvis par visa novada vērtību. “Imants Ziedonis teicis, ka laiki nav svarīgi, svarīgs ir cilvēks. Edgars Kauliņš nevarēja izvēlēties, kādā laikā piedzimt un dzīvot, bet varēja izvēlēties, kā nodzīvot savu mūžu,” atzina E.Helmanis, uzsverot Kauliņa cilvēkmīlestību, gribu un drosmi peldēt pret straumi, 1949. gadā izvairoties veidot izsūtāmo sarakstus, ar ko daudzviet nodarbojās vietējie vietvalži, tā riskējot ar savu dzīvību. “Šodien mēs atklājam pieminekli, lai to nodotu nākamajām paaudzēm. Pašam Edgaram Kauliņam šis piemineklis vairs nav vajadzīgs, tas ir vajadzīgs mūsu bērniem. Tas ir liecība par Edgaru Kauliņu, kurš bija gatavs iet pret straumi un nostāties cilvēku pusē,” sacīja E.Helmanis, kurš pateicās lielvārdiešiem par E.Kauliņa piemiņas glabāšanu un saglabāšanu visus šos gadus. 
Обновлено 05.05.2023 22:56
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

ĪSUMĀ

No 2023. gada 5. oktobra līdz 2024. gada 14. janvārim Latvijas Keramikas biennāles ietvaros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma Korejas mūsdienu keramikas mākslas izstāde “Pašterapija”, kas veido stāstu par mākslinieku izjūtām saistībā ar laika mūžīgo ritējumu un esības brīža skaudro apzināšanos. Izstādes mērķis ir izzināt Korejas keramikas mākslas tradīcijas un iezīmēt tās turpmāko pārvērtību ceļu mūsdienās, kad nozaru sinerģijas ietekmē robežas starp mākslas veidiem kļūst neskaidras. Ekspozīcijas kodolu sastāda avangarda mākslinieki – “robežpārkāpēji”, kas atkāpjas no Korejas keramikas darināšanas kanoniem un pievēršas laikmetīgai pašizteiksmei.

ПРАВОСЛАВНЫЙ КАЛЕНДАРЬ