er3.jpg
Dzintaru koncertzālē Lielajā Piektdienā skanēs Džovanni Batistas Pergolezi slavenais opuss ‘‘Stabat mater’’  E-mail
25.03.2024 23:02
Dzintaru koncertzālē Lielajā Piektdienā 29. martā skanēs Džovanni Batistas Pergolezi slavenais opuss ‘‘Stabat mater’’ un itāļu baroka komponista Frančesko Durantes Otrais koncerts stīgām sol minorā. Koncertā uzstāsies soprāns Ilze Grēvele-Skaraine, mecosoprāns Ieva Parša, Rīgas Doma zēnu koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā, kā arī instrumentālais ansamblis – Marta Spārniņa, Raimonds Melderis (vijoles), Pēteris Trasuns, (alts), Ēriks Kiršfelds (čells), Ieva Saliete (ērģeļpozitīvs) un Oskars Bokanovs (kontrabass). 

Lielajā Piektdienā kristīgā pasaule pievēršas Kristus ciešanu laikam, apcerot, cik dziļš un skaudrs bija Kristus ciešanu noslēpums, kas reizē kļuva par lielāko žēlastības apsolījumu un mīlestības apliecinājumu visiem ticīgajiem. Itāļu baroka komponista Džovanni Batistas Pergolezi  ‘‘Stabat mater’’ ir, iespējams, pazīstamākais un visbiežāk atskaņotais Kristus ciešanu stāsta īstenojums mūzikā.
 
Pergolezi šo skaņdarbu sacerējis franciskāņu klosterī netālu no Neapoles kā rekviēmu sev, un tas ir pāragri mirušā komponista pēdējais opuss. Pergolezi ‘‘Stabat Mater’’ bija savam laikam ārkārtīgi novatorisks skaņdarbs, jo līdz tam neviens komponists nebija uzdrošinājies sakrālo saturu mūzikā atklāt tik ekspresīvi un personiski, iedvesmojoties no mūžīgās mīlestības avota virs sevis.
 
Pergolezi šo ciešanu stāstu iedzīvinājis ar operiski virtuoziem dziedājumiem un izjustām lamentācijām. 18. gadsimta filozofs Žans Žaks Ruso skaņdarba ievadu raksturojis kā ‘‘aizkustinošāko duetu, kāds jebkad sarakstīts’’. Daudziem laikabiedriem Pergolezi ‘‘Stabat Mater’’ gan šķitis pārāk operisks taču, iespējams, tieši tāpēc Pergolezi meistardarbs līdz pat mūsdienām kļuvis par vienu no klausītāju vismīlētākajiem sakrālajiem opusiem. 
 
18. gadsimta itāļu baroka komponists Frančesko Durante bija augstu vērtēts harmonijas meistars un pedagogs – pie viņa mācījās arī Pergolezi. Komponista Otrajā koncertā stīgām baroka daudzbalsība mijas ar 18. gadsimta galantā stila šarmantajiem žestiem. 

Koncertā uzstāsies spožais jaunās paaudzes soprāns Ilze Grēvele-Skaraine, kura īpaši specializējusies baroka mūzikā, uzstājusies daudzos senās mūzikas koncertos un operu uzvedumos Latvijā un ārvalstīs. Ilze Grēvele-Skaraine ir Latvijas Lielās mūzikas balvas 2019 nominante un konkursa “Ineses Galantes talanti 2018” uzvarētāja. Mecosoprāna partiju izpildīs viena no pieprasītākajām un daudzpusīgākajām koncertdziedātājām, Ieva Parša, kura atveidojusi dažādas lomas uz Latvijas Nacionālās operas skatuves un regulāri piedalās vokālinstrumentālu darbu atskaņojumos ar Latvijas profesionālajiem orķestriem un koriem. 
Koncerta norisi atbalsta Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība
Biļetes : www.bilesuparadize.lv

 

ĪSUMĀ

Mazumtirgotāji SIA "Elvi Latvija" un SIA "Rimi Latvia" pilnībā apturējuši piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Straupe" produktu tirdzniecību, ņemot vērā, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uz laiku daļēji apturējis kooperatīva darbību konstatētu enterohemorāģiskās E.coli infekcijas saslimšanas gadījumu rezultātā uzņēmuma darbiniekiem.Uzņēmums ar šiem produktiem apgādājis 14 izglītības iestādes laikā, kad ar E.Coli izraisītu zarnu infekciju saslima vairāki šo iestāžu audzēkņi dažādos Latvijas reģionos. Veicot pārbaudes pirmsskolas izglītības iestāžu ēdināšanas blokos, PVD ņēma dažādu pārtikas produktu, tostarp piena produktu, gaļas, augļu un dārzeņu, kā arī gatavo ēdienu paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai. Tāpat pārbaužu laikā tika iegūta informācija par pārtikas produktu piegādātājiem, tostarp PKS "Straupe". Arī šajā uzņēmumā ražoto produktu paraugi nosūtīti laboratoriskajai izmeklēšanai uz verotoksigēnā E. Coli klātbūtni. Līdz šim saņemtie pārtikas produktu laboratorisko izmeklējumu rezultāti bijuši atbilstoši. PVD ir uzdevis "Straupei" atsaukt no tirdzniecības visus manuāli fasētos piena produktus, kuri ražoti līdz 10.aprīlim, kā arī veikt nekavējošu ārpuskārtas mazgāšanu un dezinfekciju fasēšanas telpai un iekārtām, kā arī organizēt atkārtotas darbinieku apmācības higiēnas jautājumos. Produktu fasēšanas līnijas darbs, kurā produktu fasēšana notiek automatizēti, nav apturēta, jo šajā posmā produkti nenonāk saskarē ar darbiniekiem.