2.jpg
Dzintaru koncertzālē - 14. Kremerata Baltica festivāls! PDF Печать E-mail
11.09.2017 23:38

Šogad izcilais vijolnieks Gidons Krēmers svin – 70, bet viņa izveidotais kamerorķestris “Kremerata Baltica” – 20 gadu jubileju. Īpašs prieks, ka šajā dubultjubilejas gadā Dzintaru koncertzālē izskanēs XIV Kremerata Baltica festivāls. No 14. līdz 17. septembrim četros muzikāli daudzpusīgos koncertos līdzās izcilajiem kamerorķestra “Kremerata Baltica” mūziķiem festivālā mirdzēs pasaulslavenais mandolīnas virtuozs Avi Avitāls, operdziedātāja Elīna Šimkus, talantīgais pianists Georgijs Osokins, Rīgas Doma meiteņu koris “Tiara”, klavesīna spēles meistars Reinuts Teps, jaunais lietuviešu talants, diriģents Martīns Staķonis un citi mākslinieki.

 

“Esmu ļoti laimīgs, ka “Kremerata” Baltica atradusi savas vasaras mājvietu Dzintaros, kur pats sāku savu mūziķa karjeru. Festivāla programmu veidojam kopā ar Baltijas mūziķiem un komponistiem, kuri bijuši ar mums kopā kopš “Kremerata Baltica” sākuma pirms 20 gadiem,” runājot par gaidāmo festivālu, uzsver pasaulslavenais vijolnieks Gidons Krēmers.

 

Kremerata Baltica festivāla atklāšanas koncertā “Viva MOZART!” 14. septembrī ļausimies Mocarta mūzikas dzirkstošajam garam, kurš kā neviens cits īpaši piemērots dubultjubilejas gada svētkiem. “Sinfonia concertante”, absolūtā skaistuma pērlē vijolei un altam mirdzēs “Kremerata” ilggadējā pirmā vijole Eva Bindere un altiste Santa Vižine. Toties barokāli dramatiskās krāsās ģeniālais austrietis atklāsies Adagio un fūgā do minorā. Lidojoša polifonija un silts lirisms Mocarta mazajā mesā ar Kristīnes Gailītes spožo soprānu, dziedātājām Viktoriju Pakalnieci (soprāns) un Sabīni Krilovu (mecosoprāns), ērģelnieku Jāni Pelšu, kā arī jauno lietuviešu talantu – Martinu Stakioni pie diriģenta pults. Kā arī neparasta rietumu un austrumu kultūru satikšanās klusuma alķīmiķa, igauņa Arvo Perta skaņdarbā Orient&Occident.

 

15. septembra koncerts “Oņegina kontrapunkti” būs veltījums izcilajam komponistam Georgam Pelēcim, kurš ir viens no tiem autoriem, ar kuru Gidonu Krēmeru un “Kremerata Baltica” saista ilga un radoši piepildīta draudzība. “Kremeratai” tapušie skaņdarbi, ieraksti un atskaņojumi ārzemēs – tas ir brīnišķīgi skaists komponista un interpreta mākslas sadarbības stāsts, kam varam būt liecinieki šajā jubilejas koncertā. Georga Pelēča skaņrade valdzina ar silto, rāmo prieku, demokrātisko valodu, gaišumu, kurā jūtams bērna naivums un nobriedis viedums. Starp īpaši arī Krēmeram rakstītiem darbiem koncertā skanēs arī jaundarbs “Oņegina kontrapunkti” ar Puškina dzeju, kurā savītas Tatjanas un Oņegina vēstules, vēsmojot šķīstumam, vaļsirdībai un romantismam, kas neiztiek arī bez mokām, lūgšanām un izmisuma.

 

16. septembra koncerts “KREMERATA KAMERATA. In memoriam Pēteris Plakidis” būs veltījums neatkārtojamajam latviešu komponistam Pēterim Plakidim, kurš šā gada augustā aizgāja mūžībā. Plakidim piemīt ne ar ko nesajaucama mūzikas valodas vārdnīca, kas reizē ir tik vienreizēji latviska un ģeniāli universāla. Viņš bija īpašs skaņradis, kurš mīlēja kamermūziku – pats spēlēja klavieres un komponēja tuvākajiem cilvēkiem. Šajā koncertā, kurā bija plānota paša Plakida piedalīšanās “Romantiskās mūzikas” atskaņojumā pie klavierēm, skanēs komponista instrumentālās kamermūzikas šedevri – “Mazs koncerts divām vijolēm” un invencija “Kvintas divām klavierēm”. Līdzās arī laikabiedri un viņu pirmatskaņojumi Latvijā – šķelmīgais un Kremeratai tuvais komponists Leonīds Desjatņikovs, mūsdienu klaviermūzikas dižgars Nikolajs Kapustins un gruzīns Sulhans Cincadze ar Sešām minatūrām , pasaulslavenā mandolīnista, ECHO balvas ieguvēja Avi Avitala izpildījumā.

 

Savukārt “Kremerata Baltica” festivāla noslēguma galā koncerts “Viva the keyboard!” 17. septembrī būs slavas dziesma taustiņinstrumentu mūzikai un tās virtuoziem – igauņu klavesīna spēles meistaram Reinutam Tepam, filozofiskajam Georgijam Osokinam un pasaules prestižākajās koncertzālēs spēlējošajam Andrium Žlabim. Laikmetu saites ar barokālu klavesīnu un 20. gadsimtu savīsies Gurecka mūzikā, apdāvinātās britu simfoniķes Annas Klainas koncertā mandolīnai žilbinās Avi Avitāls, mandolīnists ar pasaules vārdu. Jaunais latviešu skaņu burvis, klausītāju mīlētais komponists Jēkabs Jančevskis aizvedīs noslēpumainā sarunā ar kokiem īpaši Kremeratai rakstītājā skaņdarbā Lignum. Koncerta izskaņā, latviešu mūzikas nepārspējamais šedevrs, nule mūžībā aizgājušā Pētera Plakida Mūzika sitaminstrumentiem, stīgām un klavierēm – komponista jaunības dienu meistardarbs, kas arī 2017. gadā pārsteidz ar savu spilgtumu, daudzvedīgo tēlu galeriju un laikmetīgo dramatismu.

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

часы на сайт
Прогноз погоды в городе Огре