News

er3.jpg
LM piedāvā risinājumus valsts fondēto pensiju otrā līmeņa uzkrājumu pārvaldības pilnveidošanai PDF Печать E-mail
29.06.2023 20:41
Labklājības ministrija (LM) ir izstrādājusi un atbildīgajai Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai nosūtījusi priekšlikumus valsts fondēto pensiju otrā līmeņa uzkrājumu pārvaldības pilnveidošanai. 

LM piedāvā vismaz piecus gadus pirms pensijas vecuma sasniegšanas dot iespēju cilvēkam ļaut izvēlēties – palikt valsts fondēto pensiju shēmā, izvēloties tādu līdzekļu pārvaldītāju, kurš nodrošina pozitīvāko kapitāla apsaimniekošanu, vai pensiju otrā līmeņa kapitālu pārnest uz pensiju pirmo līmeni. Tā rezultātā, cilvēkam pensionējoties, piešķirtā vecuma pensija ietvertu abos pensiju līmeņos uzkrāto kapitālu un tiktu maksāta no speciālā budžeta. 
“Mēs arī aicināsim bankas samazināt procentus komisijas maksām, ko tās saņem par pensiju kapitāla apsaimniekošanu. Saeimas rudens sesijā ir plānots diskutēt par šīm izmaiņām, jo iepriekšējās pārmaiņas pārvaldnieku komisijas maksās bija pirms pieciem gadiem. Taču kopš tā laika situācija pasaulē ir mainījusies un līdz ar to ietekmējusi valsts fondēto pensiju otrā līmeņa darbību, kas nav labvēlīga nākamajiem pensiju saņēmējiem,” uzsver Evika Siliņa, labklājības ministre. 

Piedāvātais risinājums būtu pastāvīgs, kas dotu cilvēkam iespēju pēc paša vēlmes otrā līmeņa kapitālu pārnest uz pensiju pirmo līmeni. LM uzskata, ka piedāvātās izmaiņas nebūtu pretrunā ar tendencēm, kas vērojamas arī citu valstu pensiju sistēmās. Īstenojot iespējas veikt izvēli par līdzekļu pārnesi no pensiju otrā līmeņa piecu gadu laikā pirms pensionēšanās, bet vienlaikus turpinot pensijas uzkrāšanu pensiju pirmajā līmenī, tiktu nodrošināta elastība un izvēles brīvība. 

Minētais priekšlikums nerada finanšu riskus valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspējai – pensiju pirmais līmenis uzņemas papildu saistības, kuras tiek segtas ar reālām iemaksām. 

LM izskatīšanai atbildīgajā Saeimas komisijā virza arī Latvijas Bankas izstrādāto priekšlikumu veikt izmaiņas pensiju otrā līmeņa pārvaldīšanas maksas noteikšanas regulējumā. Nākotnes pensionāru veikto iemaksu rezultātā pieaug pensiju otrā līmeņa aktīvu apjoms, kura pārvaldīšanas izmaksu īpatsvars attiecīgi samazinās. Nākotnes pensionāru veikto iemaksu rezultātā radītie izmaksu īpatsvara ietaupījumi būtu jāņem vērā, nosakot pārvaldīšanas maksas pastāvīgās daļas ierobežojumos. 

Latvijas Banka norāda, ka piedāvātās izmaiņas pārvaldīšanas maksas apmēra ierobežošana pozitīvi ietekmēs uzkrātā pensijas kapitāla apmēru, jo saskaņā ar aprēķiniem ļautu pensiju otrā līmeņa dalībniekiem 10 gadu laikā ietaupīt vairāk nekā 100 miljonus eiro. 

Informāciju sagatavoja: 
Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить