News

er3.jpg
Iedzīvotāji aicināti saudzēt dabas daudzveidību un nedoties uz Sv. Meinarda salu Ikšķilē PDF Печать E-mail
11.07.2023 22:50
Ogres novada pašvaldība, Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pārvalde un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina novada iedzīvotājus un viesus saudzēt dabu un nedoties uz  Svētā Meinarda salu Daugavā (Ikšķilē), kur šobrīd ligzdo savvaļas putni.

Līdz 9.jūlijam Rīgas HES ūdenskrātuvē ir pazemināts ūdens līmenis hidrotehnisko būvju apsekošanai, kas raisījis novada iedzīvotāju un viesu vēlmi doties kājām uz Svētā Meinarda salu Ikšķilē un var nodarīt kaitējumu putnu ligzdām, olām un mazuļiem.

“Putni šo vietu ligzdošanai izvēlējušies kā patvērumu no pilsētas trokšņiem un cilvēkiem. Saudzēsim dabu un nedosimies uz Svētā Meinarda salu, ļaujot putniem netraucēti ligzdot!” aicina Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pārvaldes vadītāja Aiva Ormane.

Tāpat Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pārvaldē saņemti iedzīvotāju jautājumi, kad tiks nopļauta zāle uz Svētā Meinarda salas. Pļaušanas darbi šobrīd nav iespējami, jo zālē ir putnu ligzdošanas vietas.

Uz Svētā Meinarda salas Ikšķilē atrodas Latvijas pirmā svētvieta un kādreizējā Livonijas bīskapa Meinarda celtās mūra baznīcas drupas. Minētā baznīca celta 1185.gadā. 19.gadsimta otrajā pusē tika pārbūvēta, taču Pirmā pasaules kara laikā – sagrauta. Šobrīd baznīcas drupas ir iekonservētas, virs tām uzbūvēts jumts, sala nostiprināta.
 

ĪSUMĀ

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija aicina Ministru kabinetu (MK) pētīt, ar kādu regulējumu varētu palielināt vietējo pārtikas preču īpatsvaru mazumtirdzniecības uzņēmumu sortimentā. Jau vēstīts, ka KP veiktajā olu, zivju, piena, gaļas, graudu un maizes produktu tirgus izpētes noslēdzošajā, trešajā sadaļā konstatēja, ka arī Latvijā ražotām olu, zivju un gaļas produktu precēm mazumtirdzniecības ķēdes piemēro vidēji lielāku uzcenojumu nekā ārpus Latvijas ražotām precēm, kā arī mazumtirgotāju sadarbības līgumos ar piegādātājiem konstatētas nepilnības. KP tirgus uzraudzībā konstatēja, ka Latvijā ražotai doktordesai, svaigam cālim un svaigām zivīm mazumtirdzniecības posmā tiek piemērots vidēji augstāks uzcenojums nekā ārpus Latvijas ražotām līdzvērtīgām precēm. Piemēram, Latvijā ražotā doktordesa vidēji tika cenota par 16% dārgāk nekā ārpus Latvijas ražotā doktordesa. Savukārt vietējam svaigam cālim mazumtirdzniecības piegādes ķēdes posmā piemērotais uzcenojums ir bijis vidēji 2,9 reizes lielāks salīdzinājumā ar importa cāli.

ORNITOLOGS KĀRLIS GRIGULIS. skatīties YouTube