er2.jpg
“Šeit dzimst leģendas” - Rembates romantika PDF Печать E-mail
25.07.2023 21:23
 
Rembatē, netālu, no tā saucamā, Glāzšķūņa, Ogres krastā ir kāds avotiņš, kas iztek caur dolomītu kārtu. Avotiņš ievērojams ar to, ka pie tā granītakmenī izcirsta velna galva. Tagad šis avotiņš ir aizmirsts un gandrīz aizaudzis, bet vēl pirmskara gados ap to vijās romantika, šo avotiņu jaunieši sauca par Mīlestības avotiņu, un, pa pāriem to apmeklējot, uz velnakmeņa parasti nolika ziedus un padzērās dzidro ūdeni ar speciālu māla krūzi. Šo krūzi greznoja uzraksts: «Mīlestības avotiņa īpašums». Tā nekur nebija piesieta, bet visi respektēja avotiņa «īpašuma tiesības». 
Kara laikā avotiņa velnam aplauzti ragi, krūze sadauzīta, pats avotiņš aizaudzis, lai gan ir dzīvi vēl daudzi rembatieši, kuri savu laimīgo ģimenes dzīvi pamatojuši uz Mīlestības avotiņa jaukās tradīcijas. Mīlestības avotiņa apmeklēšana toreiz bija jauno ļaužu privilēģija. Precētie pēc kāzām turpu vairs negāja, bet vakaros pēc darba salasījās turpat netālu krasta uzkalnītē. Sapulcējās, pārsprieda ražas izredzes, jaunākos notikumus, minēja mīklas, dziedāja tautas dziesmas. Tagad reti kāds vairs uzmeklē Mīlestības avotiņu. 

«Ogres Ziņas», 21.08.1937.g.

 

ĪSUMĀ

No 2023. gada 5. oktobra līdz 2024. gada 14. janvārim Latvijas Keramikas biennāles ietvaros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma Korejas mūsdienu keramikas mākslas izstāde “Pašterapija”, kas veido stāstu par mākslinieku izjūtām saistībā ar laika mūžīgo ritējumu un esības brīža skaudro apzināšanos. Izstādes mērķis ir izzināt Korejas keramikas mākslas tradīcijas un iezīmēt tās turpmāko pārvērtību ceļu mūsdienās, kad nozaru sinerģijas ietekmē robežas starp mākslas veidiem kļūst neskaidras. Ekspozīcijas kodolu sastāda avangarda mākslinieki – “robežpārkāpēji”, kas atkāpjas no Korejas keramikas darināšanas kanoniem un pievēršas laikmetīgai pašizteiksmei.

ПРАВОСЛАВНЫЙ КАЛЕНДАРЬ