er3.jpg
Stāsti par leģendām Ogres novada pagastos PDF Печать E-mail
20.08.2023 17:41
Katrs no Ogres novada 16 pagastiem ir bagāts ar kultūrvēsturisko mantojumu, cilvēku atmiņu stāstiem un notikumiem. Lai izceltu pagastu vērtības, Ogres novada pašvaldība realizēja ideju par Ogres novada pagastu stāstiem. Vasaras izskaņā ir tapuši  pirmie septiņi video par  Tīnūžu, Tomes, Birzgales, Rembates, Lēdmanes, Lielvārdes un Jumpravas pagastu leģendām. Turpinot sadarbību ar Ogres audiogida balss īpašnieku, interesantākos notikumus par pagastu vēsturi stāstīs un rādīs aktieris Jēkabs Reinis.

Ogres pilsētas svētku laikā tiek prezentēts pirmais stāsts – par Jumpravas pagastu. Turpmākajās nedēļās  tiks publicēti  stāsti par leģendām pārējos Ogres novada pagastos. Video iespējams noskatīties “Visit Ogre” kanālā “You Tube” platformā.

Noskaties video un uzzini mazāk zināmus faktus un stāstus par Ogres novada pagastiem ŠEIT:

Jumpravas pagasts:

No 13. līdz 16. gadsimtam pār Jumpravas apkaimes zemēm valdīja mūķenes – neprecētas jaunavas, latviskojot – jumpravas. Tā cēlies šīs vietas nosaukums. Vietā, kur šobrīd atrodas apdzīvota vieta “Dzelmes”, reiz atradusies Lieljumpravas muiža.
Lēdmanes pagasts:

Lēdmanes pagastā viena no īpašākajām vietām ir Lobes ūdensdzirnavas, kurās kādreiz tapusi visā Latvijā plaši zināmā un leģendārā Eduarda Rozenštrauha dziesma “Vecās dzirnavas”.

Lielvārdes pagasts:

Leģenda vēsta, ka senatnē trīs ozoli Daugavas krastā kalpojuši par svētvietu. Aizgājušo laiku piemiņai 1971. gadā šeit tika iestādīti trīs jauni kociņi, ko nosauca par Dzejas ozoliem.

Tīnūžu pagasts:

Pirmā pasaules kara laikā, 1917. gada septembra sākumā Tīnūžu muižas apkārtnē notika kaujas pie Mazās Juglas upes. Tur piedalījās arī latviešu strēlnieki, kuri cīnījās pret Vācijas armijas vienībām. Par šo laiku vairāk iespējams uzzināt, dodoties uz vēstures ekspozīciju Tīnūžu muižas kompleksa klētī.

Rembates pagasts:

Rembates pagasta ziemeļu daļā Ogres upes labajā krastā atrodas apdzīvota vieta Glāžšķūnis. Te bijušas stikla pudeļu fabrikas, kurās ražotas gan iezaļganas alus pudeles, gan caurspīdīgas tējas glāzes.

Tomes pagasts:

Viena no ievērojamākajām vietām ir zivju audzētava “Tome”, kas ir lielākais šāda veida uzņēmums Latvijā, kā arī lielākā lašu mazuļu audzētava Baltijas jūras reģionā. Valsts uzņēmums šeit sāka darboties 1929. gadā. Uz šejieni vairākkārt vasarā, atpūtas izbraucienos, devās toreizējais Latvijas Valsts prezidents Kārlis Ulmanis.

Birzgales pagasts:

Birzgales centrā atrodas Baznīckalns, kur kādreiz stalti slējusies baznīca. Tieši šajā baznīcā no 1744. līdz 1753. gadam deviņus gadus kalpoja ievērojamais apgaismības laikmeta teologs, vācbaltu mācītājs Gothards Frīdrihs Stenders.

Darbs pie stāstu veidošanas turpināsies un nākamajā gadā būs iespēja iepazīties ar pārējo Ogres novada pagastu leģendām.
 

ĪSUMĀ

Bezskaidrās naudas maksājumu skaits pagājušajā gadā Latvijā pieaudzis par 10% salīdzinājumā ar 2022.gadu, vienlaikus maksājumu kopapjomam palielinoties par 58%, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankas pārstāvji. Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji - kredītiestādes, elektroniskās naudas iestādes, maksājumu iestādes, krājaizdevu sabiedrības, Latvijas Banka un Valsts kase - 2023.gadā veica 786,1 miljonu klientu bezskaidrās naudas maksājumu 409,3 miljardu eiro kopapjomā. Vidēji dienā veikti 2,2 miljoni maksājumu 1,1 miljarda eiro apjomā.

ПРАВОСЛАВНЫЙ КАЛЕНДАРЬ