News

er3.jpg
Dzintaru koncertzālē rudens noskaņās atsāksies demokrātiskais “Brīvdienu mūzikas’’ cikls. PDF Печать E-mail
08.09.2023 21:00
Dzintaru koncertzālē 10. septembrī rudens noskaņās atsāksies demokrātiskais “Brīvdienu mūzikas’’ cikls. Četros koncertos klausītājiem tiks dota iespēja baudīt izcilu mūziku nepiespiestā atmosfērā un caur sarunām tuvāk iepazīties ar māksliniekiem. 
10. septembrī koncertā ‘‘Ceļojums pasaules mūzikā’’ uzstāsies multiinstrumentālista un komponista Raimonda Macata kvintets ar savu jauno programmu. Kolektīvā spēlē izcili un pieredzes bagāti džeza mūzikas profesionāļi – Kārlis Vanags, Juris Kristons, Oskars Sproģis un Artis Orubs, un koncertā Dzintaros viņiem pievienosies arī Zane Dombrovska (vokāls). 
Kvinteta jaunajā programmā dzirdēsim latviešu tautas dziesmas džeza mūzikas skanējumā, kā arī Raimonda Macata oriģinālmūziku, ko raksturo elegance, melodiskums un niansētas emocijas. Raimonds Macats ir arī vienīgais mūziķis Latvijā, kurš profesionāli spēlē mutes ermoņikas. Koncertā būs iekļautas atsauces uz mutes ermoņikas spēles dižgariem –  skaņdarbi no beļģu leģendas Tūtsa Tīlemaņa un  amerikāņu zvaigznes Stīvija Vondera repertuāra, godinot viņu talantu un nozīmīgo devumu šī savdabīgā un visnotaļ šarmantā instrumenta spēles  attīstībā.
 
Grupa galvenokārt spēlē fusion un crossover džeza mūziku, un viņu debijas albums  ‘‘5-tets’’ tika godalgots ar“Zelta Mikrofonu”.
15. oktobrī ar solo programmu uzstāsies nepārspējamais bungu virtuozs Arti Orubs, skaņu režiju nodrošinās Ivars Ozols. 
Artis Orubs ir viens no vadošajiem un pieprasītākajiem Latvijas bundziniekiem, Latvijas Radio  bigbenda un vairāku citu muzikālo apvienību mūziķis, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Džeza nodaļas mācībspēks, kurš pats savulaik skolojies Eiropas džeza mekās Utrehtā  un Amsterdamā.
 
Par savu programmu “Artis Orubs – bungu solo” mūziķis  atklāj: “Uz skatuves būs tikai viens cilvēks un klasiskais bungu komplekts. Nebūs neviena harmoniskā vai elektroniskā instrumenta, aiz kā mūziķis varētu  paslēpties. Man šis eksperiments ar sevi tīri labi patīk, jo tas ļauj vēl vairāk atklāt savu būtību un saprast, kā veidojas ritmiskā skaņu mijiedarbība ar publiku.  Arī katrs klausītājs, neatkarīgi no viņa vecuma vai pieredzes, tiks uzrunāts tieši un individuāli, jo mūzika ir maģija, kas raisa emocijas, rosina pārdomas,  uzjundī atmiņas un ļauj ķermenim iekarst dejā. Tā būs aizraujoša pieredze un pārsteidzošs process, kuru varēsim izdzīvot kopā!”
19. novembrī ar solokoncertu klausītājus priecēs jaunās paaudzes pianisma spīdeklis Daumants Liepiņš, kurš pēdējos gados plūcis laurus daudzos nozīmīgos konkursos. Lielās mūzikas balvas 2017 laureāts apžilbina prestižu konkursu žūrijas un vienaldzīgu neatstāj nevienu, kam palaimējies dzirdēt viņa neordināro talantu. Daumants Liepiņš ir gan smalks un iejūtīgs kamermūziķis, gan spilgts solists saspēlē ar orķestri. Viņa klavierspēle ir tehniski nevainojama, bet  interpretācijas – saturiski pārliecinošas un emocionāli piepildītas.
 
Savā jaunajā  koncertprogrammā Liepiņš iekļāvis dažādos laikos tapušas spilgti tēlainas un  romantiska pasaules redzējuma caurstrāvotas kompozīcijas. Līdzās Pētera Vaska gleznainajiem dabas vērojumiem – “Vasaras vakara mūzika” un “Zaļā  ainava” – skanēs Artura Maskata īpaši Daumantam rakstīts jaundarbs. 2023. gads iezīmē arī romantisma dižgara Johannesa Brāmsa 190. un modernisma ģēnija Ģērģa Ligeti 100. gadskārtu. Dzirdēsim dinamisko un emocionāli nospriegoto Brāmsa Trešo klaviersonāti un Latvijā reti atskaņotās Ligeti virtuozi iespaidīgās etīdes “Velna kāpnes” un “Varšavas rudens”. 
 
‘‘Brīvdienu mūzikas’’ ciklu 3. decembrī noslēgs Kārļa Lāča mūzikas koncertizrāde “Mīli mani!’’, kurā uzstāsies iemīļotie aktieri Ilze Ķuzule – Skrastiņa un Kaspars Znotiņš ar Kārli Lāci pie klavierēm.
Kārlis Lācis ir izcils teātra mūzikas komponists, spēlmanis un ritma stihijas pavēlnieks. Savā daiļradē viņš veiksmīgi apvienojis klasiskās un neakadēmiskās skatuves pasaules. Kārļa Lāča dziesmām piemīt īpaša ekspresijas un smeldzes stīga, kas raksturīga tikai viņa rokrakstam. Par mūziku izrādēm “Pūt, vējiņi’’ un “Oņegins’’ apbalvots ar Spēlmaņu nakts balvu. 
Koncertizrādē skanēs Kārļa Lāča dziesmas ar Imanta Ziedoņa un Māras Zālītes dzeju no dažādām teātra izrādēm, dzejas lasījumi no Šekspīra līdz mūsdienu latviešu autoriem un Imanta Ziedoņa poēmām. 

 

ĪSUMĀ

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā uzvarējusi "Jaunā vienotība" (JV), otrajā vietā atstājot Nacionālo apvienību (NA), un abi politiskie spēki tikuši katrs pie diviem EP deputāta mandātiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) oficiāli publicētie provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Savukārt "Latvijas attīstībai" (LA), "Apvienotais saraksts" (AS), "Progresīvie", "Saskaņa" un "Latvija pirmajā vietā" (LPV) vēlēšanās ieguvušas katra pa vienam EP deputāta mandātam.

ORNITOLOGS KĀRLIS GRIGULIS. skatīties YouTube