News

er3.jpg
Uz patiesiem notikumiem balstīta pirmizrāde Čehova teātrī – “Skatuve UGUNĪ” PDF Печать E-mail
12.01.2024 22:53
3. februārī uz Čehova teātra lielās skatuves gaidāma jauna pirmizrāde ““Skatuve” UGUNĪ”, kas top režisores Lauras Grozas vadībā un sola turpinājumu iepriekš aizsāktajai varas un sabiedrības attiecību tēmai, kas caurvij visus teātra jauniestudējumus šajā sezonā.

““Skatuve” UGUNĪ” dramaturģija tapusi patiesu vēsturisku notikumu kontekstā – stāsta fonā atspoguļoti 1937. un 1938. gada notikumi, kuros PSRS Lielā terora ietvaros īstenoja tā sauktās “nacionālās operācijas”, tai skaitā “latviešu operāciju”. Vēstures dati vēsta, ka šo operāciju ietvaros tika arestēti vairāk nekā 22 tūkstoši latviešu, no tiem gandrīz 17 tūkstošiem piespriests nāves sods – nošaušana. Arī Maskavas latviešu teātra “Skatuve” trupa, kurā spēlēja Eiropā atzītā teātra un mēmā kino aktrise Marija Leiko, bija šīs nežēlīgās statistikas upuri.

““Skatuve” UGUNĪ” pirmizrādes datums nav izvēlēts nejauši – 3. februāris ir šī teātra trupas iznīcināšanas gadadiena, jo 1938. gada 3. februārī tās dalībnieki tika nošauti Butovas poligonā.

Izrādes režisore Laura Groza par jauniestudējumu saka: “Izrāde ““Skatuve” UGUNĪ” ir manis veidotā diptiha otrā daļa (pirmā – “Ar balles kurpēs Sibīrijas sniegos”), kur kopā ar savu komandu turpinām izgaismot pagājušā gadsimta lielākos nakts murgus, kas diemžēl izrādījās cieta realitāte. Atšķirībā no skaudrā izsūtīšanas stāsta šeit tā saucamie “neērtie latvieši” Maskavā ieradās no brīvas gribas, lai dalītos ar savu kultūras telpu svešā valstī, nespējot noticēt, ka tas var izrādīties noziegums.”

Izrāde ““Skatuve” UGUNĪ” būs bilingvāla – no skatuves skanēs gan latviešu, gan krievu valoda. Aktieru ansambli šajā izrādē veidos gan Čehova teātra aktieri: Jekaterina Frolova, Veronika Plotņikova, Šamils Hamatovs, Jakovs Rafaļsons, Aleksandrs Maļikovs, Anatolijs Fečins, Konstantīns Nikuļins un citi, gan pieaicinātie aktieri: Inese Kučinska, kura atveidos Marijas Leiko lomu, Mārtiņš Vilsons un  Ivars Kalniņš.

Izrādes radošo komandu Lauras Grozas vadībā veido: Artūrs Dīcis (dramaturgs), MAREUNROL’S (kostīmi un scenogrāfija); Rūdolfs Dankfelds, Miķelis Putniņš (oriģinālmūzikas autori), -8 (videomākslinieks) un Ainārs Pastars (gaismu mākslinieks).

Izrāde ieteicama skatītājiem no 16 gadu vecuma, biļetes iespējams iegādāties bilesuserviss.lv vai teātra kasē Kaļķu ielā 16.

Tuvākās izrādes ““Skatuve” UGUNĪ”: 03.02., 04.02., 13.02., 28.02., 20.03., 21.03., 22.03.

 

ĪSUMĀ

Valsts ieņēmumu dienests (VID) piektdien ir sācis hipotekārā kredīta procentu kompensācijas izmaksas, un jau ir veikti 842 maksājumi par kopējo summu 179 726,37 eiro. Izmaksas tiek veiktas saskaņā ar sarakstiem, ko līdz 10.aprīlim VID iesniedza kredītiestādes. Kompensācijas tiks izmaksātas pakāpeniski līdz 30.aprīlim. Par šo gadu naudu savā kontā hipotekāro kredītu ņēmēji saņems četras reizes - aprīlī, jūlijā, oktobrī un janvārī.

ПРАВОСЛАВНЫЙ КАЛЕНДАРЬ