News

er3.jpg
Aicinā vecākus pieteikt skolas konkursam “Labākais skolu ēdinātājs Latvijā” PDF Печать E-mail
05.02.2024 12:56
Lai noteiktu vislabāko skolu ēdinātāju, tādējādi aktualizējot bērnu maltīšu kvalitāti skolās, Latvijas Diētas un Uztura Speciālistu asociācija (LDUSA), sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC), aicina vecākus pieteikt savu bērnu skolu konkursam “Labākais skolu ēdinātājs Latvijā” 2023./2024. mācību gadā, 
Vecāki aicināti skolas konkursā pieteikt no 5. līdz 29. februārim. Pieteikt skolu konkursam iespējams aizpildot tiešsaistes anketu šeit.  Ar konkursa nolikumu var iepazīties LDUSA mājaslapā. 
Konkursa rezultātus paziņos 2024. gada 27. martā. 
 
Visbiežāk pieteiktajām skolām LDUSA lūgs atsūtīt nedēļas ēdienkartes paraugu, ko izvērtēs konkursa žūrija. Uzvarētājus noteiks sešās nominācijās jeb Vidzemē, Zemgalē, Kurzemē, Latgalē, Rīgā un visā Latvijā kopumā. Skolu iesniegtās ēdienkartes vērtēs pēc vairākiem kritērijiem, - vai ēdieni ir daudzveidīgi, vai izmantots pēc iespējas vairāk vietējo un sezonālo produktu, cik daudz cukura un sāls izmantots ēdienos, kā arī, vai pavāri spēj radoši un interesanti pagatavot bērniem atbilstošus ēdienus. Vērtēs arī ēdienu atbilstību Ministru kabineta noteikumiem Nr. 172 “Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem”. 
 
Guna Bīlande, LDUSA valdes priekšsēdētāja: “Pērn šis konkurss izpelnījās milzīgu vecāku interesi, jo saņēmām vairāk nekā tūkstoš pieteikumu. Ceram, ka arī šogad pieteikumu skaits būs liels, lai pavāri, kuri ik dienas rūpējas par mūsu bērnu ēdināšanu, saņemtu sev tik ļoti nepieciešamo atzinību. Skolu pavāru profesija, mūsuprāt, netiek pienācīgi novērtēta, varētu teikt tai nav prestiža, bet šis ir fiziski smags darbs, kā arī nereti ir ļoti ierobežotas iespējas variēt ar ēdienkarti stingro noteikumu, ierobežotā budžeta un augsto prasību no vadības, vecāku un bērnu puses. Vēlamies, lai pavāri gūtu papildu stimulu lepoties ar savu paveikto, tāpēc aicinu vecākus aizpildīt pieteikuma anketu un pievienot arī savus komentārus par skolas pavāru darbu, ko noteikti ņemsim vērā žūrijas vērtēšanas procesā.”
 
Elīna Ozola, LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja: “Bērnu ēdināšanas kvalitāte ir atkarīga gan no ēdinātājiem, gan arī no produktiem, kas tiek izvēlēti. Mēs vēlamies, lai Latvijas skolās bērni saņemtu kvalitatīvas maltītes, kas pagatavotas izvēloties vietējos produktus, un tādējādi atbalstot arī mūsu vietējos uzņēmējus. Tādēļ šis konkurss ir nozīmīgs gan skolu prestižam, gan arī pavāru profesijai kopumā.” 
Konkursa žūrijā šogad iekļauti šādi profesionāļi: LDUSA valdes priekšsēdētāja un uztura speciāliste Guna Bīlande, LDUSA valdes locekles - uztura speciālistes Olga Ļubina, Juta Pomeranceva, Linda Gerda Skudra un dietoloģe Lolita Vija Neimane, kā arī divas LDUSA biedres - pārtikas tehnoloģe Dzintra Kokta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Lizete Puga. 
 
Konkursa uzvarētājus lutinās ar dažādām dāvanām, kuras pavāru komandām nodrošinās “Balticovo”, “Gudrie graudi”, “Rimi Baltic”, “Watermerlon”, “Food Union”, “Gemoss”, bet par dāvanu piegādi parūpēsies VAS “Latvijas pasts”. Savukārt kopvērtējuma uzvarētāju komandai “Baltic Beach Hotel & SPA” dāvinās atpūtu un nakšņošanu viesnīcā, SPA zonas apmeklējumu, kā arī gardas brokastis, bet reģionu uzvarētājiem būs iespēja apmeklēt SPA zonu, lai atvilktu elpu no ikdienas pienākumiem. 
 
2023.gadā konkursā “Labākais skolu ēdinātājs Latvijā” uzvarēja Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola, iegūstot arī nomināciju “Labākais skolu ēdinātājs Kurzemē”. Par labāko skolu ēdinātāju Latgalē atzīta Balvu Valsts ģimnāzija, Vidzemē – Nītaures mākslas un mūzikas pamatskola, Zemgalē – Jēkabpils 2. vidusskola, savukārt Rīgā – Pārdaugavas Montesori sākumskola. Žūrija nolēma piešķirt arī specbalvu Dobeles novada Penkules pamatskolai, jo pavāri bērniem piedāvāja ļoti interesantu un radošu ēdienkarti.
Konkurss tiek rīkots ar Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) atbalstu aktivitātes “Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programma” ietvaros.

 

ĪSUMĀ

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā uzvarējusi "Jaunā vienotība" (JV), otrajā vietā atstājot Nacionālo apvienību (NA), un abi politiskie spēki tikuši katrs pie diviem EP deputāta mandātiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) oficiāli publicētie provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Savukārt "Latvijas attīstībai" (LA), "Apvienotais saraksts" (AS), "Progresīvie", "Saskaņa" un "Latvija pirmajā vietā" (LPV) vēlēšanās ieguvušas katra pa vienam EP deputāta mandātam.

ORNITOLOGS KĀRLIS GRIGULIS. skatīties YouTube