News

er3.jpg
Dzintaru koncertzālē Lielajā Piektdienā skanēs Džovanni Batistas Pergolezi slavenais opuss ‘‘Stabat mater’’ PDF Печать E-mail
25.03.2024 23:02
Dzintaru koncertzālē Lielajā Piektdienā 29. martā skanēs Džovanni Batistas Pergolezi slavenais opuss ‘‘Stabat mater’’ un itāļu baroka komponista Frančesko Durantes Otrais koncerts stīgām sol minorā. Koncertā uzstāsies soprāns Ilze Grēvele-Skaraine, mecosoprāns Ieva Parša, Rīgas Doma zēnu koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā, kā arī instrumentālais ansamblis – Marta Spārniņa, Raimonds Melderis (vijoles), Pēteris Trasuns, (alts), Ēriks Kiršfelds (čells), Ieva Saliete (ērģeļpozitīvs) un Oskars Bokanovs (kontrabass). 

Lielajā Piektdienā kristīgā pasaule pievēršas Kristus ciešanu laikam, apcerot, cik dziļš un skaudrs bija Kristus ciešanu noslēpums, kas reizē kļuva par lielāko žēlastības apsolījumu un mīlestības apliecinājumu visiem ticīgajiem. Itāļu baroka komponista Džovanni Batistas Pergolezi  ‘‘Stabat mater’’ ir, iespējams, pazīstamākais un visbiežāk atskaņotais Kristus ciešanu stāsta īstenojums mūzikā.
 
Pergolezi šo skaņdarbu sacerējis franciskāņu klosterī netālu no Neapoles kā rekviēmu sev, un tas ir pāragri mirušā komponista pēdējais opuss. Pergolezi ‘‘Stabat Mater’’ bija savam laikam ārkārtīgi novatorisks skaņdarbs, jo līdz tam neviens komponists nebija uzdrošinājies sakrālo saturu mūzikā atklāt tik ekspresīvi un personiski, iedvesmojoties no mūžīgās mīlestības avota virs sevis.
 
Pergolezi šo ciešanu stāstu iedzīvinājis ar operiski virtuoziem dziedājumiem un izjustām lamentācijām. 18. gadsimta filozofs Žans Žaks Ruso skaņdarba ievadu raksturojis kā ‘‘aizkustinošāko duetu, kāds jebkad sarakstīts’’. Daudziem laikabiedriem Pergolezi ‘‘Stabat Mater’’ gan šķitis pārāk operisks taču, iespējams, tieši tāpēc Pergolezi meistardarbs līdz pat mūsdienām kļuvis par vienu no klausītāju vismīlētākajiem sakrālajiem opusiem. 
 
18. gadsimta itāļu baroka komponists Frančesko Durante bija augstu vērtēts harmonijas meistars un pedagogs – pie viņa mācījās arī Pergolezi. Komponista Otrajā koncertā stīgām baroka daudzbalsība mijas ar 18. gadsimta galantā stila šarmantajiem žestiem. 

Koncertā uzstāsies spožais jaunās paaudzes soprāns Ilze Grēvele-Skaraine, kura īpaši specializējusies baroka mūzikā, uzstājusies daudzos senās mūzikas koncertos un operu uzvedumos Latvijā un ārvalstīs. Ilze Grēvele-Skaraine ir Latvijas Lielās mūzikas balvas 2019 nominante un konkursa “Ineses Galantes talanti 2018” uzvarētāja. Mecosoprāna partiju izpildīs viena no pieprasītākajām un daudzpusīgākajām koncertdziedātājām, Ieva Parša, kura atveidojusi dažādas lomas uz Latvijas Nacionālās operas skatuves un regulāri piedalās vokālinstrumentālu darbu atskaņojumos ar Latvijas profesionālajiem orķestriem un koriem. 
Koncerta norisi atbalsta Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība
Biļetes : www.bilesuparadize.lv

 

ĪSUMĀ

Valsts ieņēmumu dienests (VID) piektdien ir sācis hipotekārā kredīta procentu kompensācijas izmaksas, un jau ir veikti 842 maksājumi par kopējo summu 179 726,37 eiro. Izmaksas tiek veiktas saskaņā ar sarakstiem, ko līdz 10.aprīlim VID iesniedza kredītiestādes. Kompensācijas tiks izmaksātas pakāpeniski līdz 30.aprīlim. Par šo gadu naudu savā kontā hipotekāro kredītu ņēmēji saņems četras reizes - aprīlī, jūlijā, oktobrī un janvārī.

ПРАВОСЛАВНЫЙ КАЛЕНДАРЬ