News

er3.jpg
“Muzeju nakts” -2024 PDF Печать E-mail
13.05.2024 23:23
Naktī no 2024. gada 18. uz 19. maiju, Latvijā jau 20. reizi norisināsies starptautiskā akcija “Muzeju nakts”. Mākslas muzejos apmeklētāji varēs baudīt dažādu kultūru deju mūziku klusajā diskotēkā, izzināt atmiņas ģenētisko kodu, kas slēpjas Azerbaidžānas paklāju rakstos, pētīt modernās dejas pirmsākumus un Aisedoras Dunkanes ideju ietekmi Latvijā, kā arī ļauties interaktīvai mītradei, iepazīstot dažādas kustību tehnikas.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) struktūrvienības – Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, kā arī ekspozīcija “Skulptūru mežs” Muzeju krātuvē – šajā vakarā aicinās uz dažādām aizraujošām aktivitātēm ģimenēm ar bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. LNMM galvenā ēka šoreiz Muzeju nakts programmā nevarēs piedalīties sakarā ar muzejā notiekošiem centrālās ieejas mezgla hidroizolācijas un apdares atjaunošanas darbiem.

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (MMRB; Doma laukumā 6) no plkst. 19.00 līdz 01.00 (ieeja līdz 00.30) savus viesus rosinās pievienoties klusajai diskotēkai un iepazīt dažādu kultūru deju mūziku. Katrs apmeklētājs bezvadu austiņās varēs izvēlēties atskaņot vienu no pieejamajiem mūzikas kanāliem un ļauties īpašai atmosfērai, kuru radīs vakara diskžokeji un pasākuma lokācija. Venēcijas renesanses palaco stilā veidotais ātrijs iemirdzēsies neparastā apgaismojumā un būs daļa no kopējā piedzīvojuma.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM; Skārņu ielā 10) no plkst. 19.00 līdz 00.00 (ieeja līdz 23.30) piedāvās kopā ar mediatoriem atklāt unikālu Azerbaidžānas paklāju kolekciju un pētīt latviešu vecmeistara Jūlija Straumes kolorētās fotogrāfijas izstādē “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji”, kā arī no plkst. 19.00 līdz 23.00 piedalīties radošajā paklāju metu darbnīcā “Pasaules telpa”, lai, iedvesmojoties no krāšņā etnogrāfiskā mantojuma, atstātu šodienas sajūtu iemiesojumu zīmēs un krāsās.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja (SBM; Elizabetes ielā 57a, dz. 26) viesi 18. maijā no plkst. 19.00 līdz 23.00 (ieeja līdz 22.30) nokļūs 20. gadsimta 20.–30. gadu atmosfērā, aplūkojot kādreizējo mākslinieku dzīvokli – tā perioda mēbeles, interjera un sadzīves priekšmetus, kas papildina modernisma laikmeta ainu, ko raksturo ekspozīcijā esošie mākslas darbi. Aktuālā izstāde “Ķermeņa dzeja” skatītājus iepazīstinās ar modernās dejas pirmsākumiem un tās spilgtākajiem aizsācējiem – amerikāņu dejotāju, horeogrāfi Aisedoru Dunkani un viņas brāli Raimondu Dunkanu, stāstot par mākslinieku sakariem un ideju ietekmi Latvijā.

Iedvesmojoties no plastiskās dejas pozām, ikviens SBM apmeklētājs, bet it sevišķi bērni, no plkst. 19.00 līdz 21.00 varēs radoši izpausties darbnīcā “Lido kā Aisedora!” un izveidot no papīra dejotājas figūru.

Jau otro reizi Muzeju naktī piedalīsies ekspozīcija “Skulptūru mežs” Muzeju krātuvē (SM; Pulka ielā 8), kur no plkst. 15.00 līdz 22.00 (ieeja līdz 21.30) paredzēta plaša pasākumu programma gan pieaugušajiem, gan bērniem, aicinot ļauties mītradei un mītizziņai. Performances mākslinieces, mākslas terapeites Simonas Orinskas vadībā, piedaloties performances māksliniekiem no “BUTŌ LAB”, meistarklases (plkst. 15.00) un performances (plkst. 18.00) dalībnieki iepazīs dažādas kustību tehnikas un, balstoties skulptūru stāstos, radīs katrs savu mītu, ietverot to plašākā, arhetipiskā vēstījumā. Tā būs iespēja piedzīvot “pārcelšanos” caur ķermeni, balsi, elpu, ar cilvēciskajām un dievišķajām maņām nonākot no objekta faktiskās telpas jaunradītā muzeālā pasaulē. Meistarklase notiks “Mītrades” pasākumu ciklā ar iepriekšēju pieteikšanos šeit.

No plkst. 17.00 līdz 22.00 interesenti varēs aplūkot Senās Grieķijas, Senās Romas un renesanses tēlniecības ģipša kopijas, izmantojot digitālo ceļvedi, kā arī nelielā vēsturisko fotogrāfiju izstādē ieskatīties “Skulptūru meža” tapšanas aizkulisēs. Ģimenēm ar bērniem Muzeju krātuves foajē būs pieejamas krāsojamās lapas un skulptūru silueti no ekspozīcijas, kas vedinās iztēloties un līdzdarboties, atklājot, kā antīkie tēli izskatījās kādreiz, un kā tie izskatītos mūsdienās.

Visi akcijas “Muzeju nakts” pasākumi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienībās ir bez maksas.

Atgādinām, ka, rūpējoties par mākslas darbu saglabāšanu, Muzeju nakts laikā apmeklētāju plūsma tiks ierobežota.

Par Muzeju nakti
2023. gadā vērienīgā Eiropas akcija “Muzeju nakts” Latvijā notiks jau 20. reizi, aicinot viesus iegriezties lielos un mazos muzejos it visur. “Muzeju nakti” tradicionāli kuplinās arī vairāki desmiti citu ar kultūras mantojumu saistītu institūciju sagatavotās aktivitātes. Festivāla organizētāji iesaka savlaicīgi iepazīties ar plašo piedāvājumu un izplānot katram savu “Muzeju nakts” maršrutu. Akcijas pasākumu programma ir apkopota interneta portālā https://latvia.icom.museum.lv/muzeju-nakts/programma/.

Kopš 2005. gada akcija “Muzeju nakts” notiek ik gadu kādā no maija sestdienām vienlaicīgi daudzās Eiropas valstīs. Festivāla iniciators un koordinators ir Francijas Kultūras ministrija. Informācija par akciju Eiropas muzejos ir atrodama vietnē www.nuitdesmusees.culture.fr. Pasākums tradicionāli norit no sestdienas vakara plkst. 19.00 līdz svētdienas pirmajai rīta stundai. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.

Akciju “Muzeju nakts” Latvijā organizē Latvija Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālo komiteju.